În perioada 22-25 octombrie a.c. la Londra (Marea Britanie) a avut loc al 10-lea Summit One Young World, un eveniment internaţional excepţional pentru o lume echitabilă, mai bună, prosperă, mai curată.

One Young World este o organizaţie non-profit înfiinţată la Londra în anul 2010, care reuneşte liderii tineri din întreaga lume spre a găsi şi aplica soluţii la problemele importante cu care se confruntă planeta. În fiecare an One Young World găzduieşte un summit internaţional la care participă cele mai strălucite tinere talente din fiecare ţară şi sector, vorbitori şi ambasadori, delegaţi din partea ONG-urilor, corporaţiilor şi universităţilor, cărora li se alătură ca şi consilieri lideri din întreaga lume.

Deschiderea oficială a Summitului One Young World 2019 la Royal Albert Hall a fost făcută de actorul Warwick Davis care a avut rolul de maestru de ceremonii în prezenţa Ducesei de Sussex, Meghan Markle, a primarului Londrei, Sadiq Khan care a adresat cuvinte de bun venit celor peste 2000 de lideri tineri din peste 190 de state, şi a altor numeroase personalităţi.

Kate Robertson şi David Jones, Co-fondatori ai One Young World au declarat:

Trăim într-o perioadă agitată şi într-o eră în care politicienii, directorii executivi şi persoanele influente trebuie să se ridice şi să asculte de vocile liderilor tineri spre a asigura că schimbarea pozitivă pe care o cer se şi întâmplă.”

Suntem mândri să aducem acasă One Young World iar echipa noastră a lucrat necontenit spre a asigura ca Summitul din acest an să fie mai mare şi mai bun. Programul Summitului din acest an ales de către comunitatea noastră de 10000 de Ambasadori din peste 190 de ţări reflectă problemele care contează cu adevărat pentru tinerii din întreaga lume – de la schimbarea climatică la extremismul violent.”

Consilierii pentru Summitul din acest an au fost: Bob Geldof, cântăreţ şi activist, Ban Ki-Moon, fost Secretar General al Organizaţiei Naţiunilor Unite, Douglas Booth, actor, susţinător al UNHCR, Gro Harlem Brundtland, fost prim ministru al Norvegiei, Graca Machel, vicepreşedinte al organizaţiei The Elders, Dama Jane Goodall, fondatoare a Institutului Jane Goodall, Kumi Naidoo, Secretar General al Amnesty International, Maria Juliana Rodriguez Munera, Prima Doamnă a Columbiei, Mary Robinson, fost preşedinte al Irlandei, Tawakkol Karman, laureată a premiului Nobel pentru Pace (2011) şi alţii.

În ziua a doua a Summitului a avut loc discuţia inter-religioasă Unitatea Omenirii cu participarea mai multor lideri religioşi printre care şi ÎPS Părinte Nikitas Lulias, Arhiepiscop al Tiatirei şi al Marii Britanii, care i-a salutat pe cei prezenţi şi în limba Română.

În ziua a treia a Summitului a avut loc sesiunea plenară Reducerea Sărăciei la care a participat şi avocata Monica Boţa-Moisin (România) iniţiatoarea Legii IEI şi a expresiilor culturale tradiţionale, Monica de Greiff, Selin Benjamin Bocio Richardson, Dickel Dia, Wubetu Shimelash şi alţii, o dezbatere care a fost foarte apreciată de public.

Alte subiecte dezbătute la Summit au fost: sănătatea planetei, libertatea presei, educaţia şi ce se poate face pentru un viitor paşnic. Summitul s-a desfăşurat la Westminster Central Hall şi la Queen Elizabeth II Centre; următorul Summit One Young World 2020 va avea loc la München, Germania.

Corespondent: Tatomir Ion-Marius