Halep-2Halep vs Kerber: 2-6, 2-6
După victoria, de sâmbătă, așteptările erau mari. Era greu de imaginat că fosta numărul 3 va ceda împotriva actualei numărul 3 WTA. Deși scorul trădează un meci mai degrabă fără istoric, Halep a luptat ca un leu în cușcă, a încercat din răsputeri să înfrângă atât adversara care își etalează cel mai bun tenis jucat vreodată, cât și durerea de la picior. [cointent_lockedcontent]E greu de distins care a fost factorul decisiv, dar după 69 de minute, leul rănit demonstra că nu a avut inspirația și forța de a prelungi agonia suporterilor, măcar cu un set în plus. Cu toate acestea, publicul încă îi mai stirga ritmic și hotărât numele, demonstrandu-i că susținerea făță de un sportiv nu dispare când se pierd câteva game-uri. Doar pe Facebook, o doamnă care scrie “miau” ca pisica (deși, nu era o interjecție) ține să ne anunțe că domnișoara Halep nu este un izvor de inteligență și că nu are cultură generală. Atâta timp cât faci istorie cu racheta de tenis, nu e oare scuzabil să nu te pricepi fizică cuantică și matemateici aplicate?!? Cât despre cratimă, nu e ilegală…

Niculescu- Petkovic: între extaz și agonie stau două mingi de match point.
Cât timp cele două jucătoare dădeau declarațiile obligatorii de la sfîrșitul meciului, pe teren, Monica Niculescu, părea că a fost o înlocuitoare minunată pentru Irina Begu în meciul contra Andreei Petkovic. Poate Iov din Biblie care a avut tot șia rămas fără nimic ar putea înțelege cu adevărat ce se află acum în sufletul ambițioasei Niculescu
Se ajunsese la 4-0 pentru româncă și nu eram încă siguri dacă să credeam sau nu ceea ce tabela de marcaj arăta clar și răspicat. Au urmat alte două game-uri care au intrat în contul Monicăi și 6-0 în primul set suna îndeajuns pentru a îndulci amărăciunea de după înfrângerea Simonei. Pauza, dar și căpitanul nejucător au fost însă un sfetnic bun pentru Petkovic, care a coborât la fileu și a neutralizat ușor slice-urile lui Niculescu. Practic, arma de necontestat a primului set s-a întors bumerang. Condusă cu 4-1, Monica și-a găsit inspirația și forța de a reveni. A avut 2 mingi de game, set și meci. La prima și-a aruncat greșit mingea la service și , prin urmare, a servit slab, iar la o doua a primit un winner, care avea să fie cel mai important winner al celor două zile. A pierdut apoi în tie-break cu 7-1, totul urma să fie decis în ultimul set. Petkovic a părut neobosită, deși aduna cinci ore de tenis de înaltă intensitate în doar două zile, iar rezultatul final 6-0, 6-7 (1), 3-6 făcea din meciul de dublu o simpă formalitate, fără miză și aproape fără suporteri.
Meciul de dublu a făcut eșecul triplu
Nici la dublu, Irina Begu/ Alexandra Dulgheru nu au reușit să le dea de cap nemțoaicelor. Annika Beck/ Julia Georges au pierdut primul set în tie- break, l-au câștigat pe al doilea tot în tie-break , iar setul trei , pentru a se economisi timp s-a decis în super tie-break. Așadar, la dublu a fost 7-6 (5), 6-7 (4), 7-10, la general 1-4, iar la sfârșit stuff-ul României a susținut că scorul este unul “cam dur”. Câpitanul nejucător al Germaniei a susținut, printre alte amabilități mulțumiri și complimente că o echipă de valoarea României trebuie să fie neapărat în elita mondială. Momentan, România este pe locul al nouălea, iar Germania pe locul al patrulea.[/cointent_lockedcontent]